Який електроводонагрівач встановити – проточний чи накопичувальний?
Робимо правильний вибір!
Якому типу водонагрівача віддати перевагу, щоб забезпечити себе гарячою водою – проточного чи накопичувального? На що слід звертати увагу під час його вибору? Незважаючи на досить велику кількість статей та інформації на цю тему, ці питання не втрачають своєї актуальності. Крім того, пристрої постійно вдосконалюються, надаючи споживачам нові можливості.
Важко уявити сучасне життя без гарячої води. Потреба у ній є у всіх сферах людського життя – і в побуті, і на роботі, і на відпочинку.
Питання організації локального гарячого водопостачання (ГВП) виникає практично повсюдно – як при капітальному будівництві будинку або облаштуванні нової квартири, так і для тих випадків, коли слід забезпечити альтернативне (якщо існуюча система з якоїсь причини не влаштовує) та/або резервне ГВП припущення перебоїв із гарячою водою.
Не менш актуальними є аналогічні питання при проектуванні спортивних клубів, торгових та офісних центрів, готелів, санаторіїв, будівництві та реконструкції шкіл, лікарень, дитячих дошкільних закладів – скрізь, де потрібна гаряча вода.
І якщо джерело енергії для нагрівання води визначено і ним є електрика, виникає питання – який тип електроводонагрівача (ЕВН) вибрати – проточний чи накопичувальний? Якому з них віддати перевагу?
Короткий огляд типів ЕВН та відмінностей між ними.
ЕВН накопичувального типу (часто в побуті званий бойлером) є термоізольованим бак ємністю від 10л до 300л (у промисловому виконанні до 5000л) з розташованими всередині електричними нагрівальними елементами (ТЕНами) порівняно невеликої потужності (в основному 1,2кВт-3,0 . Прилади керування, захисту та автоматики змонтовані в/на корпусі виробу (рис.1). Принципова відмінність накопичувального водонагрівача від проточного закладено у самій назві – він нагріває воду до заданої температури та зберігає її запас. Усі бойлери оснащуються терморегулятором, що підтримує температуру води в баку на заданому рівні.
ЕВН накопичувального типу різняться між собою:
– Місткістю бака для гарячої води.
– типом матеріалу, з якого виготовлений бак для води, та його товщини. Як правило, баки виготовляються з листової вуглецевої сталі завтовшки від 0,8 до 2,5 мм, рідше – нержавіючої сталі. У першому випадку для захисту від корозії на внутрішню поверхню бака наносять спеціальне склокерамічне (емальове) покриття завтовшки 0,2-0,4 мм. Іноді використовується оцинкований лист. Є два основних способи нанесення емалевого покриття – рідинний та серед електростатичного поля. Кожен із них має свої позитивні та негативні сторони.
– Тип нагрівальних елементів. Бойлери бувають з «мокрим» та «сухим» ТЕНом. “Мокрий” ТЕН бойлера – аналог кип’ятильника. Він контактує з водою і згодом обростає накипом. Динаміка обростання залежить від якості води, обраної температури нагріву та інтенсивності експлуатації. Наявність накипу на ПЕН значно погіршує швидкість нагрівання води в баку і перешкоджає охолодженню нагрівача. Так званий «сухий» нагрівальний елемент розміщений у колбі та не має прямого контакту з водою. І, як наслідок – більш довговічний та ремонтопридатний. Його заміна не потребує зливу води з бака. При використанні «сухого» ТЕНу динамічні характеристики нагріву води практично не змінюються, тоді як «мокрий» ТЕН у міру обростання накипом з часом знижує швидкість нагріву води і зрештою через перегрівання виходить їх лад.
– товщиною та матеріалом термоізоляції. Найчастіше використовується пінополіуретан завтовшки від 16 до 40мм. Товщина та матеріал ізоляції – найважливіший фактор енергоефективності – показник теплових статичних втрат електроводонагрівача.
– Типами регуляторів температури. Регулятор може бути зовнішнім (з можливістю керувати температурою води) або вбудованим. Регулятори бувають з механічним або електронним керуванням (часто з програматором та рідше – дистанційним керуванням).
– способом встановлення – вертикальною, горизонтальною та універсальною.
– способом монтажу – настінні (до 200 літрів) та підлогові (від 150 літрів).
– зовнішнім виглядом – круглі та прямокутні (квадратні, плоскі).
– місцем збирання (або походження): ATLANTIC – Україна, Єгипет, Франція; ARISTON – Італія, Росія, Китай; ELECTROLUX – Китай; GORENJE, TERMORAD-Сербія; NOVATEK-Україна; TESY, BOSCH, ELDOM – Болгарія; THERMEX – Росія, Китай.
– конструктивними особливостями, якістю складання, комплектуючих, дизайном, кольором та цілим рядом інших параметрів.
ЕВН проточного типу (або проточники) нагрівають воду безпосередньо під час її проходження через прилад. Такі водонагрівачі компактні, надають гарячу воду відразу після відкриття крана гарячої води і в тому кількості, скільки потрібно (природно, в розумних межах). Їхня продуктивність (кількість гарячої води в одиницю часу) залежить від потужності приладу, тому характерною особливістю проточника є велика потужність – від 3,0 до 36 кВт (рис.2).
Всі ЕВН проточного типу поділяються на два класи – з гідравлічним та електронним керуванням температурою вихідної води.
ЕВН проточного типу з гідравлічним керуванням температурою (ГУТ) – це пристрої, в яких потужність нагрівання задається вручну. В результаті чого на температуру вихідної води впливає два параметри – величина протоки та обсяг підмішування холодної води. Розрізняють прилади із ступінчастим регулюванням (ELECTROLUX Smartfix 5,5, ATMOR in Line 5) та плавним регулюванням потужності (ATLANTIC Generation M777, VAILLANT VED E 18/7 INT). Прилади з плавним регулюванням потужністю класифікуються як прилади з електронним керуванням потужністю. Однак між ЕВН з ГУТ та плавним регулюванням потужності та проточним ЕВН з електронним управлінням температурою – суттєва різниця, про що буде сказано нижче.
ЕВН проточного типу з ГУТ можуть бути напірними та безнапірними.
Безнапірні проточники обслуговують лише одну точку водозабору та часто комплектуються власним краном. Іноді нагрівачі вбудовуються безпосередньо у змішувач (Delimano Pro). Як правило, потужність безнапірних проточників не перевищує 7кВт, а вбудованих у змішувач – 3,5 кВт. Застосовуються на кухні, літній дачі, офісах.
Напірні проточники використовують для багатоточкового водозабору (кухонних мийок, умивальників, душових кабін). Їх вбудовують у систему ГВП, чому найчастіше називають системними (KOSPEL EPV Luxus, CLAGE MBH).
ЕВН проточного типу з електронним керуванням температурою (ЕУТ) – це електронні пристрої, які за допомогою спеціальних алгоритмів підтримують температуру вихідної води на заданому користувачем рівні незалежно від величини протоки (у межах своїх заявлених технічних характеристик). Це забезпечується за допомогою використання зворотних зв’язків за температурою та протоком води та вбудованих у систему автоматичного керування відповідних високоточних швидкодіючих датчиків.
Випускаються як в однофазному виконанні потужністю від 3,5 до 12,0 кВт (CLAGE CEX9, STIEBEL ELTRON DHC), так і в трифазному – від 12,0 до 36,0 кВт (STIEBEL ELTRON DEL, CLAGE DEX).
Управління температурою в ЕВН проточного типу з ЕУТ полягає в тому, що на самому приладі вибирається потрібна температура, а система управління водонагрівача забезпечує її підтримку на виході з максимальною швидкодією і високою точністю незалежно від об’єму води, що проходить через нього.
У багатьох приладах є можливість програмування кількох вибраних значень температур, що полегшує його подальшу експлуатацію. Серед таких пристроїв – значна частина модельного ряду німецької компанії CLAGE, деякі моделі приладів компанії STIEBEL ELTRON (Німеччина) та KOSPEL (Польща).
Частина моделей має меню користувача з інформацією про поточну продуктивність, споживану потужність, температуру води на вході і вихід приладу та ін.
Деякі моделі мають можливість дистанційного керування за допомогою пульта. Це особливо зручно в тих випадках, коли проточний ЕВН забезпечує гарячою водою кілька точок водозабору, віддалених від приладу на відстань, а потреба в регулюванні є з декількох місць водозабору.
Критерії при виборі електроводонагрівача
На українському ринку представлено широке розмаїття ЕВН як проточного, так і накопичувального типу. Кожна модель створена з певною метою та призначена для вирішення конкретного завдання. Щоб зробити правильний вибір і надалі їм не розчаруватися, слід чітко сформулювати мету покупки, оцінити свої можливості та цінність перерахованих нижче критеріїв.
Критерій №1.
СПОЖИВЧИЙ КОМФОРТ – сукупність зручностей, що отримують користувач водонагрівача:
– можливість отримання гарячої води в кількості, що повністю забезпечує потреби, що запитуються;
– стабільність у підтримці заданої користувачем температури води;
– Зручність у користуванні обраним пристроєм, його ергономіка.
Проточний водонагрівач з ЕПТ максимально відповідає цьому критерію. Такий прилад зручний і простий в управлінні – натисканням клавіш вибирається потрібна температура (що відображається на дисплеї) і він гарантовано її підтримує протягом усього часу споживання незалежно від величини протоки та обсягу води, що витрачається. Потужність нагріву в ньому регулюється автоматично в залежності від заданої температури та величини протоки на даний момент часу. Швидкодіючі електронні компоненти миттєво реагують зміну протоки, забезпечуючи користувачеві максимальний комфорт у стабільності температури. Встановивши її значення у комфортному для тіла діапазоні 35⁰С÷40⁰С, можна не підмішувати холодну воду, регулюючи змішувачем лише напір гарячої води.
Більшість моделей ЕВН проточного типу з ЕУТ мають важливу функцію – захист від ошпарювання.
Накопичувальний водонагрівач за цим критерієм поступається проточному водонагрівачу з ЕПТ. Маючи накопичувальний бойлер у 200л та/або встановивши додатково термостатичний змішувач, різниця в комфорті не буде помітною. Якщо ж ємність бака вибрано без запасу, відчуватиметься дискомфорт. Наприклад, гарячої води в 100-літровому бойлері для прийняття ванни буде недостатньо. Її наповнення доведеться чекати довго – повторне нагрівання води у бойлері займе кілька годин. При використанні 80л бойлера для сім’ї з трьох осіб комфорт також невисокий – ліміт часу на прийняття душу кожним членом сім’ї буде обмежений 7÷10 хвилин.
Одночасно зі споживанням гарячої води до бойлера підмішується холодна вода, тим самим знижуючи температуру. Тому кілька разів у процесі прийняття душу слід змінювати положення змішувача. Установка термостатичного змішувача лише частково знімає проблему – кількість гарячої води у баку обмежена його обсягом.
Проточний водонагрівач із ГУТ надає найменший комфорт при користуванні. Справа в тому, що принцип гідравлічного керування температурою передбачає ручну установку потужності нагріву, після чого бажана температура досягається підбором оптимального співвідношення протоки води через прилад та величиною підмішування холодної води. Слід зробити кілька циклів підбору потужності та положення змішувача, перш ніж буде досягнуто бажаної температури води з необхідною протокою. Цим незручності в експлуатації не обмежуються – налаштування легко збивається тиском холодної води, що змінився в системі. Ці незручності особливо гостро відчуваються після прийняття душа. Для миття рук та посуду вимоги до температури води не настільки критичні, тому застосування проточних ЕВН з ГУТ найбільше доцільно саме на кухні.
Критерій | Споживчий комфорт |
ЕВН проточного типу з ЕПТ | + |
ЕВН накопичувального типу | +/- |
ЕВН проточного типу з ГУТ | – |
Критерій №2.
КІЛЬКІСТЬ СПОЖИВАНОЇ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ І ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ВИТРАТИ.
Споживання електроенергії. Нехтуючи незначною різницею у К.П.Д. електроводонагрівачів різного типу, кількість електроенергії, що споживається, на нагрівання певного об’єму води на одиницю температури різними типами приладів будуть приблизно однакові.
Істотні відмінності будуть у швидкості нагріву. Наприклад, на нагрівання 10л води з 15⁰С до 40⁰С потрібно 0,292 кВтгод електроенергії. ЕВН накопичувального типу з ТЕНом потужністю 1,5 кВт витратить цього 11,7 хвилин, ЕВН проточного типу потужністю 8,75кВт – 2 хвилини.
А ось класи енергоефективності у ЕВН різних типів суттєво відрізняються. Більшість ЕВН проточного типу мають клас енергоефективності А (за шкалою від A+ до F). Кращі екземпляри ЕВН накопичувального типу зі збільшеним шаром теплоізоляції (середньою товщиною 35 -45мм) та електронним управлінням, мають клас енергоефективності, що відповідає втратам 1,5-2 кВт/год електроенергії на добу за рахунок тепловтрат через стінки корпусу. Переважна більшість накопичувальних ЕВН мають клас енергоефективності D чи З, що призводить до втрат електроенергії 2,5-4,5 кВтг на добу.
ЕВН проточного типу витрачає електроенергію лише під час споживання гарячої води. Крім того, він зазвичай у зв’язку з малими габаритами встановлюється біля точок відбору гарячої води. Тому втрати електроенергії на нагрівання тієї води, яка після нагрівання залишається в трубах, дуже незначна.
У ЕВН накопичувального типу гаряча вода є постійно. Це призводить до статичних тепловтрат через стінки водонагрівача, величина яких визначається його класом енергоефективності. Крім того, бойлери мають значні розміри та встановлюються там, де є вільне місце. При цьому сукупна довжина труб від нього до точок забору гарячої води зазвичай дуже істотна, що викликає додаткові втрати тепла води, що остигає в них.
Загалом витрати електроенергії ЕВН накопичувального типу можуть перевищувати витрати електроенергію при використанні ЕВН проточного типу до 80% залежно від інтенсивності та добового обсягу споживання гарячої води. В електричних мережах з двоставковою тарифікацією зниження цього показника досягається встановленням бойлера з програматором.
Регулярне профілактичне обслуговування також впливає на величину експлуатаційних витрат.
ЕВН проточного типу не вимагають особливого догляду. При правильній експлуатації ЕВН проточного типу з ЕУТ служать понад десять років, проточники з ГУТ – щонайменше 5.
ЕВН накопичувального типу потребують регулярної профілактики. Ігнорування цієї вимоги може суттєво скоротити термін служби бойлера. На фото наводиться стан внутрішніх елементів бака після річної експлуатації. Частота профілактичних робіт залежить від кількох факторів:
– типу використовуваного нагрівального елемента (ТЕНу). Очищати бойлер з «мокрим» ТЕНом від накипу рекомендується як мінімум раз на рік, з «сухим» ТЕНом – у півтора-два рази рідше. Зливати воду при огляді та заміні «сухих» нагрівачів не потрібно, «мокрих»-так.
– конструктивних особливостей внутрішньої «начинки» бойлера – розміру магнієвого анода та матеріалу, з якого виготовлений фланець та колба для ТЕНів. Використання фланців та колби з нержавіючої сталі (наприклад, у бойлерів ТМ TERMORAD) підвищує термін експлуатації та надійність роботи бойлера.
– Матеріалу, з якого виготовлений внутрішній бак накопичувального ЕВН. Зазвичай – це вуглецева сталь завтовшки 1,6-2,2 мм із внутрішнім склокерамічним (емальовим) покриттям, рідше – нержавіюча сталь. В цілому бойлери з внутрішнім баком з нержавіючої сталі кращі, якщо виготовлені з нержавіючої харчової сталі, мають товщину стінки не менше 1,5 мм і захист від корозії в зоні зварних швів.
– якості води, що використовується.
Загалом ЕВН накопичувального типу з «сухим» ТЕНом краще захищені і тому зазвичай мають гарантію 5-7 років за умови їх чищення і профілактичного огляду раз на один-два роки. Їх аналоги з «мокрим» ТЕНом мають гарантію 2-3 роки при щорічному профілактичному обслуговуванні. Застосування фланця та колби для ТЕНів із нержавіючої харчової сталі збільшують термін гарантії ще на 1-2 роки.
Всі ЕВН накопичувального типу потребують періодичної заміни магнієвого анода – важливого витратного елемента, призначеного для захисту внутрішнього бака від руйнування. Винятком є бойлери з титановим анодом, який не витрачається та не потребує заміни. Але вони нині на ринку України відсутні. Періодичність заміни магнієвого анода – 1 раз на 1-2 роки і залежить, в основному, від його якості та початкового розміру, якості води, інтенсивності експлуатації бойлера. Процедура оцінки стану та заміни анода вимагає зливу води з бака.
Накопичувальні ЕВН з «сухим» ТЕНом, з внутрішнім баком, фланцем і колбою для ТЕНу з нержавіючої сталі необхідної товщини є довговічними і менш вимогливими до обсягу та регулярності обслуговування.
Критерій | Споживання електроенергії та експлуатаційні витрати |
ЕВН проточного типу | + |
ЕВН накопичувального типу з «сухим» ТЕНом та збільшеною теплоізоляцією | +/- |
ЕВН накопичувального типу з «мокрим» ТЕНом та стандартною теплоізоляцією | – |
Критерій №3.
ГАБАРИТИ, ВАГА І МОНТАЖ.
ЕВН накопичувального типу має значні габарити і велику власну вагу. Додайте до нього ще вагу води під час експлуатації. Тому для його розміщення потрібне вільне місце, монтаж має бути надійним та стіна міцною. Доставка та монтаж бойлера потребує участі кількох людей.
ЕВН проточного типу відрізняються значно меншими розмірами, вагою та легкістю монтажу. Він легко розміщується у будь-якому місці – на кухні, ванній кімнаті.
Критерій | Габарити, вага та монтаж |
ЕВН проточного типу | + |
ЕВН накопичувального типу | +/- |
Критерій №4.
ДИЗАЙН.
ЕВН накопичувального типу мають велику різноманітність форм (круглі, прямокутні, плоскі) та особливостей (з механічним або електронним регулятором, дисплеєм, таймером та ін.), але навряд чи вони є прикрасою інтер’єру квартири/будинку. Тому їх намагаються розмістити у ванних кімнатах або туалетах, часто вбудовуючи у шафи. Доводиться з цим миритися – потреба у гарячій воді робить цей предмет необхідним.
Інша річ – ЕВН проточного типу. Сучасні моделі водонагрівачів з ЕУТ – стильні та ергономічні. Вони чудово вписуються в інтер’єр ванної кімнати та/або кухні, служать елементом дизайну та підкреслюють прагнення інновацій.
Критерій №5.
ПРОДУКТИВНІСТЬ.
Ключовою характеристикою локальної системи ГВП є її продуктивність. Цей показник у різних моделей водонагрівачів суттєво відрізняється. Вибираючи водонагрівач, слід враховувати індивідуальні уподобання та звички користувача щодо кількості споживаної води на ті чи інші побутові операції. Середньостатистичні ж показники необхідної продуктивності такі:
∞ на миття посуду для сім’ї з 3 осіб зазвичай потрібно 10÷15 хвилин і витрачається 15÷20л гарячої води при питомій витраті 2,0÷3,0 л/хв. Для цього знадобиться накопичувальний бойлер об’ємом 15÷20 л або проточний ЕВН потужністю 3,5÷5,0кВт. На українському ринку є широкий вибір проточних ЕВН, що працюють на одну точку водозабору. Найчастіше вони комплектуються власним краном.
∞ прийняття душу потребує витрати 4÷6л/хв. Гарячої води в 50-літровому баку взимку при температурі води 7⁰С÷ 10⁰С води вистачить на 10÷12 хвилин, у 100-літровому – на двох осіб по 10÷15 хвилин кожному. Щоб нагріти моментально воду за такої витраті, знадобиться чимало енергії – ЭВН проточного типу за лічені секунди має передати воді таку кількість енергії, що у ЕВН накопичувального типу передається протягом 1-2 годин. Влітку впорається з цим завданням ЕВН проточного типу потужністю 5,5÷7,0 кВт, взимку – 8,0÷10,0 кВт. І при цьому тривалість її споживання не буде лімітована у часі.
∞ при одночасному прийнятті душу та миття посуду витрата гарячої води становитиме 6,0÷8,5 л/хв. Сім’ї з трьох осіб за такої витрати гарячої води бака на 100л буде недостатньо. Прийде або обмежитися тривалістю прийняття душу 5÷6 хвилинами, або установкою бойлера з баком на 150-200л. Або почекати годину-півтори, поки вода в бойлері не нагріється.
Забезпечити необхідну продуктивність зможе ЕВН проточного типу потужністю 11,0-13,5 кВт. І при цьому не буде обмеження тривалості споживання гарячої води.
∞ для наповнення ванни 100-літрового бойлера буде недостатньо, і це слід зважати на молоді сім’ї з маленькими дітьми. Слід або зачекати на другий цикл нагрівання 100л бойлера (1,5÷2,0 години) або встановлювати бойлер об’ємом від 150л.
Водонагрівач проточного типу з ЕУТ потужністю 9,0÷10,0 квт забезпечить швидкість протоки 4÷6 л/хв та набір ванни за 40 хвилин, потужністю 13,0÷13,5 кВт – 7-8л/хв та набір ванни за півгодини .
Продуктивність ЕВН проточного типу потужністю 27 кВт досягає 19л/хв влітку і до 16л/хв у зимову пору року і може забезпечити одночасну роботу 4-5 точок водозабору або одночасне прийняття душу 3-4 людьми. Тому вони знаходять широке застосування у приватному домобудуванні. Висока продуктивність робить їх привабливими для спортивних комплексів, санаторіїв та інших громадських установ. Для порівняння – аналогічна продуктивність забезпечується використанням трьох ЕВН накопичувального типу об’ємом по 200л кожен.
Критерій | Продуктивність |
ЕВН проточного типу з ЕПТ | + |
ЕВН проточного типу з ГУТ | +/- |
ЕВН накопичувального типу | – |
Критерій №6.
ВИМОГИ ДО ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ.
Нагрівальні елементи практично всіх ЕВН накопичувального типу мають потужності не більше 1,2÷3,0кВт. Тому більшість із них можуть встановлюватися у всіх квартирах, у тому числі старої будівлі.
Потужності ЕВН проточного типу значно вищі, і це обмежує сферу їх використання. Так, наприклад, у будинках старої споруди, в яких не проводилася реконструкція електромереж, перед встановленням проточного нагрівача понад 7,0 кВт слід оцінити можливість існуючої електропроводки. І, у разі потреби, її посилити.
Значна частина багатоповерхових будинків 70-х та 80-х років минулого століття обладнана електричними плитами та існуючі електричні мережі розраховані на значні короткочасні навантаження. Встановлення та експлуатація ЕВН проточного типу малої та середньої потужності в таких будинках не викликає серйозних труднощів.
У більшості нових багатоповерхових будинків до всіх квартир підводиться 3-х фазна мережа напругою 380В з лімітом потужності до 15 кВт. Це дозволяє досить широко використовувати як однофазні ЕВН проточного типу потужністю до 9кВт, так і трифазні потужністю 12÷13 кВт.
На граничної потужності ЕВН проточного типу буде працювати порівняно нетривалий час (кілька разів на день по 10 -15 хвилин), що практично не позначиться на обмеження використання інших електроприладів. Слід правильно підібрати струмоведучий кабель, встановити індивідуальний вимикач електроживлення та переконатися у коректному підборі вступного електричного автомата на квартиру.
У багатьох випадках інформація про суттєві обмеження з боку електричної мережі для установки ЕВН проточного типу значно спотворена і перебільшена, що обмежує їхнє масове використання.
Для тих випадків, коли потрібне швидке нагрівання і є реальні обмеження з боку електромереж, слід скористатися ЕВН накопичувального типу з високошвидкісним нагріванням (наприклад, ЕВН накопичувальні CLAGE, Німеччина). Такі прилади укомплектовані нагрівальними елементами потужністю до 6 кВт, що дозволяє у 3-4 рази прискорити процес нагріву порівняно із звичайними ЕВН накопичувального типу.
Критерій | Вимоги до електромережі |
ЕВН накопичувального типу | + |
ЕВН проточного типу | – |
Критерій №7.
РОЗДРІБНА ЦІНА.
Цей критерій у більшості випадків є визначальним, хоча такий підхід не можна назвати обґрунтованим при виборі обладнання тривалого користування. Роздрібні ціни є свого роду пасткою, оскільки не дають користувачеві загального уявлення про сукупні витрати при використанні водонагрівачів.
Сукупні витрати включають дві складові – разові та експлуатаційні. Разові витрати – витрати на придбання власне водонагрівача, додаткових комплектуючих та матеріалів для підключення до мереж ГВП та електропостачання, а також доставку, монтаж та введення в експлуатацію. Експлуатаційні витрати включають витрати на обслуговування та експлуатацію водонагрівача (електроенергія, профілактичні роботи, витратні матеріали).
Роздрібні ціни на накопичувальні ЕВН різняться у широкому діапазоні і залежить від багатьох чинників – технічних характеристик, обсягу бака, зовнішнього вигляду, торгової марки, країни походження та інших.
Серед ЕВН накопичувального типу найдешевшими будуть баки з «мокрим» ТЕНом та малою товщиною теплоізоляції. Ціну додає наявність «сухого» ТЕНу, заміна круглого ЕВН на квадратний (або плоский), сталевих елементів корпусу (внутрішнього бака та фланця) на нержавіючі, механічне керування на електронне.
Встановлюючи бюджетний бойлер, згодом доведеться переплачувати за підвищену витрату електроенергії та частіше обслуговування порівняно з дорожчим бойлером із «сухим» ТЕНом та кращою теплоізоляцією. Економлячи на разових витратах, переплачуєте на експлуатаційних.
Через 3-4 роки експлуатації загальні витрати двох варіантів зрівняються і нібито бюджетний варіант за сукупністю витрат виявиться дорожчим.
Розкид за цінами на ЕВН проточного типу також великий. Ціна залежить від технічних характеристик, потужності, типу управління, країни походження, торгової марки та ін.
ЕВН проточного типу з ГУТ потужністю 5кВт китайського походження коштує приблизно стільки ж, як і ЕВН накопичувального типу ємністю 100л круглої форми з «мокрим» ТЕНом та механічним управлінням.
А ЕВН проточного типу з ГУТ потужністю 5кВ європейської збірки зрівняється із вартістю 100л накопичувального ЕВН круглої форми та «сухим» нагрівачем.
Роздрібна ціна ЕВН проточного типу з ЕУТ потужністю 13,5 кВт приблизно дорівнює вартості плоского 100л ЕВН накопичувального типу з «сухим» ТЕНом та дисплеєм.
Критерій | Роздрібна ціна |
ЕВН накопичувального типу, круглий, з «мокрим» ТЕНом, внутрішнє покриття – емаль | + |
ЕВН накопичувального типу, квадратний, з «сухим» ТЕНом, емаль | +/- |
ЕВН проточного типу з ГУТ | +/- |
ЕВН накопичувального типу, квадратний, з «сухим» ТЕНом та баком з нержавіючої сталі | – |
ЕВН проточного типу з ЕПТ | – |
Критерій №8.
ЕКОЛОГІЯ І ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА.
Утилізація приладу, що відпрацював свій термін, – цивільний обов’язок і ще одна стаття витрат. Законодавство все вимогливіше ставиться до питання утилізації великогабаритних побутових приладів, тому цей критерій слід враховувати при виборі типу водонагрівача.
Критерій | Екологія та охорона навколишнього середовища |
ЕВН накопичувального типу | – |
ЕВН проточного типу | +/- |
Ознайомившись з основними критеріями та визначивши їхню важливість та пріоритетність для себе, усвідомлено вибирайте той прилад для нагрівання води, який не розчарує і буде найбільш підходящим.
Ця стаття є інтелектуальною власністю ТОВ “Коомпанія Генезіс Груп”.
Будь-яке копіювання або передрук всього тексту або його частини дозволено тільки із зазначенням посилання на цей ресурс.